1 marca – I Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś I niedziela miesiąca, po sumie modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, a o 17.15 – Gorzkie Żale.
  2. Ks. Rafał zaprasza na spotkanie kandydatów do bierzmowania – grupa dziewcząt w poniedziałek, 2 marca, o godz. 19.oo, do salki parafialnej.
  3. 3 marca, przypada rocznica nominacji, Ks. Kazimierza Kardynała Nycza, na Pasterza Archidiecezji, zaś dzień później imieniny. Polecamy naszego biskupa modlitwom naszych parafian.
  4. Spotkanie Kręgu Biblijnego, we środę, 4 marca, o godz. 19.oo w sali domu parafialnego (prosimy przeczytać 13 rozdział Apokalipsy św. Jana).
  5. W tym tygodniu I piątek miesiąca – msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o 15.oo. Droga Krzyżowa o 17.15. Spowiedź od 17.3o. Chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną przed południem.
  6. W sobotę msza o Niepokalanym Sercu NMP o 7.oo i nabożeństwo wynagradzające I soboty miesiąca.
  7. W dzisiejszą niedziele po każdej mszy św. odbywa się zbiórka ofiar do puszek na leczenie Franka Marcinkowskiego chorego na SMA. Można także wesprzeć leczenie przez portal www.siepomaga.pl/franio
  8. Wydział Duszpasterstwa Kurii Warszawskiej informuje, że od Środy Popielcowej, w wybranych kościołach Warszawy obu diecezji na wzór liturgii rzymskiej trwa modlitwa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych. Trwać ona będzie aż do Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej. Szczegóły na plakacie w tablicy ogłoszeń przy wyjściu z kościoła.
  9. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Przedstawicielki Kół Żywego Różańca prosimy o odbieranie miesięcznika „Różaniec”.
  10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy katolickim pogrzebem: śp.Władysława Skórasia i Irenę Woźniak. Wieczny odpoczynek…

Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski