Memento Mori

Wyjazd na Kaszubskie Jarmarki 16 – 17.07.2022

16.07 – rano wyjazd z parkingu przy kościele w kierunku Kaszub. Pierwszym i najważniejszym punktem tego dnia będzie nawiedzenie Kalwarii Wielewskiej  jest ona duchowym centrum Kaszubów Ziemi Zaborskiej i jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Motywem jej powstania był kult Matki Bożej Pocieszenia. W późniejszych latach dodano akcent patriotyczny, jakim było upamiętnienie ofiar I wojny światowej. Następnie przejazd do Wdzydz aby wziąć udział w jarmarku.

Program jarmarku:

– wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i     rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski – pokazy   i warsztaty   zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła,

– występy zespołów folklorystycznych, wiejskich kabaretów i teatrów

– koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach; koncerty

lokalne – gry, zabawy, konkursy – potrawy kuchni regionalnych

Przejazd na nocleg do hotelu położonego w miejscowości Stara Kiszewa (www.wrotakaszub.pl).

17.07 – rano po śniadaniu udamy się na Jarmarki. Przyjazd do Leszna w godz. wieczornych.

Możliwość bezpłatnego korzystania z sauny suchej / tężni / groty solnej.

Cena ostateczna uzależniona od liczby osób (powyżej 25 uczestników wynosi 390 zł.)

Cena zawiera

– zakwaterowanie w hotelu,

–   kolacja i obiad (w dniu przyjazdu)  oraz śniadanie (w dniu wyjazdu),

–  przejazd autokarem wg programu

–  ubezpieczenie

–  opieka pilota.

Zgłoszenia w kiosku Fundacji lub pod nr    691 758 811    i   692 497 857

Sanktuaria Śląska 16-19.08.2022

DZIEŃ 1 – 16.08 – wtorek

Spotkanie na parkingu przy Kościele – ok godz 06:00 – przejazd do TRZEBNICY – Trzebnica jest znanym ośrodkiem kultu Św. Jadwigi Śląskiej. Trzebnicka bazylika Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny to najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Miejsce to wiąże się z kultem św. Jadwigi. Na miejscu średniowiecznego opactwa w XVII wieku powstał olbrzymi klasztor sióstr Boromeuszek. Drugim miejscem które możemy odwiedzić w Trzebnicy jest wzgórze bukowe z drogą krzyżową oraz Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli  – jest to od XVIII wieku miejsce kultu do którego przybywają z okolicy wierni, a jego przepiękna lokalizacja sprawia, że możemy wyciszyć swoje emocje i przeżyć chwile … Następnie przejazd do HENRYKOWA – gdzie znajduje się Opactwo Cystersów to miejsce historyczne, malowniczo położone u podnóża Wzgórz Strzelińskich, na międzynarodowym Szlaku Cysterskim. To tam, w Księgach Henrykowskich, odnaleziono pierwsze zdanie zapisane po polsku. Zobaczymy Salę Książęcą i wielki refektarz, ogród opacki, pawilon ogrodowy, oranżerię i barokowe studnie z rzeźbami. Przejazd na nocleg. Nocleg w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

DZIEŃ 2 – 17.08 – środa

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie zamku w KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM, który wraz ze 120-hektarowym parkiem powstał w XIX wieku. Jest on niewątpliwie architektoniczną perłą na skalę europejską. Zamek powstał jako fantazja Marianny Orańskiej, a autorem projektu był K.F.Schinkel. To imponujący przykład neogotyckiej, romantycznej siedziby arystokracji, o majestatycznej bryle ujętej w narożne, cylindryczne baszty. Następnie udamy się na zwiedzanie Kopalni Złota do Złotego Stoku.

DZIEŃ 3 – 18.08 – czwartek

Po śniadaniu udamy się do na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Jest to jedna z największych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Następnie udamy się do WAMBIERZYC. To miejscowość malowniczo położona pomiędzy trzema wzgórzami, u podnóża Gór Stołowych. Została założona przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II najprawdopodobniej w 1253 roku. Dziś jest miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów.

Nieprzypadkowo zwana śląską Jerozolimą, ponieważ bez wątpienia największą z atrakcji Wambierzyc jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Góra Kalwaria i ruchoma szopka. Wieczorem powrót do hotelu.

DZIEŃ 4 – 19.08 – piątek

Po śniadaniu udamy się do Bolesławca – na festiwal ceramiki  bolesławickiej. Po południu wyjazd do Leszna. Powrót w godzinach wieczornych.

Koszt wyjazdu 850 zł.

Cena zawiera:

• Zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym (Siostry Franciszkanki Szpitalne ul. Kłodzka 25, Ołdrzychowice Kłodzkie    / franciszkanki.pl )
  • 2 posiłki dziennie (śniadanie i kolacja)
  • Przejazd autokarem turystycznym, opłaty parkingowe i drogowe,
  • Zakwaterowanie kierowcy, opiekuna duchowego, pilota,
  • Ubezpieczenie KL, NNW.

Cena nie zawiera: biletu wstępu : ok. 70 pln