Wyjazd na Kaszubskie Jarmarki 16 – 17.07.2022
16.07 – rano wyjazd z parkingu przy kościele w kierunku Kaszub. Pierwszym i najważniejszym punktem tego dnia będzie nawiedzenie Kalwarii Wielewskiej jest ona duchowym centrum Kaszubów Ziemi Zaborskiej i jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Motywem jej powstania był kult Matki Bożej Pocieszenia. W późniejszych latach dodano akcent patriotyczny, jakim było upamiętnienie ofiar I wojny światowej. Następnie przejazd do Wdzydz aby wziąć udział w jarmarku.
Program jarmarku:
– wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski – pokazy i warsztaty zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła,
– występy zespołów folklorystycznych, wiejskich kabaretów i teatrów
– koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach; koncerty
lokalne – gry, zabawy, konkursy – potrawy kuchni regionalnych
Przejazd na nocleg do hotelu położonego w miejscowości Stara Kiszewa (www.wrotakaszub.pl).
17.07 – rano po śniadaniu udamy się na Jarmarki. Przyjazd do Leszna w godz. wieczornych.
Możliwość bezpłatnego korzystania z sauny suchej / tężni / groty solnej.
Cena ostateczna uzależniona od liczby osób (powyżej 25 uczestników wynosi 390 zł.)
Cena zawiera
– zakwaterowanie w hotelu,
– kolacja i obiad (w dniu przyjazdu) oraz śniadanie (w dniu wyjazdu),
– przejazd autokarem wg programu
– ubezpieczenie
– opieka pilota.
Zgłoszenia w kiosku Fundacji lub pod nr 691 758 811 i 692 497 857
Sanktuaria Śląska 16-19.08.2022
DZIEŃ 1 – 16.08 – wtorek
Spotkanie na parkingu przy Kościele – ok godz 06:00 – przejazd do TRZEBNICY – Trzebnica jest znanym ośrodkiem kultu Św. Jadwigi Śląskiej. Trzebnicka bazylika Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny to najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Miejsce to wiąże się z kultem św. Jadwigi. Na miejscu średniowiecznego opactwa w XVII wieku powstał olbrzymi klasztor sióstr Boromeuszek. Drugim miejscem które możemy odwiedzić w Trzebnicy jest wzgórze bukowe z drogą krzyżową oraz Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli – jest to od XVIII wieku miejsce kultu do którego przybywają z okolicy wierni, a jego przepiękna lokalizacja sprawia, że możemy wyciszyć swoje emocje i przeżyć chwile … Następnie przejazd do HENRYKOWA – gdzie znajduje się Opactwo Cystersów to miejsce historyczne, malowniczo położone u podnóża Wzgórz Strzelińskich, na międzynarodowym Szlaku Cysterskim. To tam, w Księgach Henrykowskich, odnaleziono pierwsze zdanie zapisane po polsku. Zobaczymy Salę Książęcą i wielki refektarz, ogród opacki, pawilon ogrodowy, oranżerię i barokowe studnie z rzeźbami. Przejazd na nocleg. Nocleg w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
DZIEŃ 2 – 17.08 – środa
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie zamku w KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM, który wraz ze 120-hektarowym parkiem powstał w XIX wieku. Jest on niewątpliwie architektoniczną perłą na skalę europejską. Zamek powstał jako fantazja Marianny Orańskiej, a autorem projektu był K.F.Schinkel. To imponujący przykład neogotyckiej, romantycznej siedziby arystokracji, o majestatycznej bryle ujętej w narożne, cylindryczne baszty. Następnie udamy się na zwiedzanie Kopalni Złota do Złotego Stoku.
DZIEŃ 3 – 18.08 – czwartek
Po śniadaniu udamy się do na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Jest to jedna z największych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Następnie udamy się do WAMBIERZYC. To miejscowość malowniczo położona pomiędzy trzema wzgórzami, u podnóża Gór Stołowych. Została założona przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II najprawdopodobniej w 1253 roku. Dziś jest miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów.
Nieprzypadkowo zwana śląską Jerozolimą, ponieważ bez wątpienia największą z atrakcji Wambierzyc jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Góra Kalwaria i ruchoma szopka. Wieczorem powrót do hotelu.
DZIEŃ 4 – 19.08 – piątek
Po śniadaniu udamy się do Bolesławca – na festiwal ceramiki bolesławickiej. Po południu wyjazd do Leszna. Powrót w godzinach wieczornych.
Koszt wyjazdu 850 zł.
Cena zawiera:
- Zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym (Siostry Franciszkanki Szpitalne ul. Kłodzka 25, Ołdrzychowice Kłodzkie / franciszkanki.pl )
- 2 posiłki dziennie (śniadanie i kolacja)
- Przejazd autokarem turystycznym, opłaty parkingowe i drogowe,
- Zakwaterowanie kierowcy, opiekuna duchowego, pilota,
- Ubezpieczenie KL, NNW.
Cena nie zawiera: biletu wstępu : ok. 70 pln
Zapisy w kiosku Fundacji lub tel. 691 758 811 – p.Zosia, 692 497 857 – p.Basia