Sakralne Skarby Warmii i Mazur 29-31.08.2025
1 dzień – 29.08 – wyjazd o godz. 06.00 – przejazd do Ornety -Orneta położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego nad Drwęcą Warmińską i Jeziorem Mieczowym do najcenniejszych zabytków Ornety należy: Ratusz – wybudowany w stylu gotyckim znajduje się w centralnej części rynku orneckiego.. Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela – zbudowany w latach przed 1350 – po 1370 z inicjatywy biskupa Hermana z Pragi. (m.in. Koronacja Marii z końca XIV w.), a ponadto liczne malowidła z XV w. Cerkiew prawosławna św. Mikołaja (parafialna). Rynek miejski. Następnie przejazd do Chwalęcin gdzie nawiedzimy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego To niepozorne sanktuarium nazywane bywa „młodszym bratem” Świętej Lipki. Jest najmniejszym i najbardziej zapomnianym z ośmiu miejsc pielgrzymkowych na Warmii. Pomodlimy się do słynnego Czarnego Krucyfiksu. Będziemy mogli nasycić wzrok barwnym przepychem późnobarokowej polichromii. Zachwycić się też jego niezwykłą historią. Kolejną miejscowością będzie Pieniężno – leży ono zarówno na historycznej Warmii biskupiej, jak i na obszarze dawnego pruskiego terytorium Warmii plemiennej. Położone jest w pasie Wzniesień Górowskich, nad rzeką Wałszą. Do najcenniejszych zabytków należą: Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku, na którym w 1518 i 1519 zamieszkiwał Mikołaj Kopernik, Ratusz z XIV–XV wieku. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku. Przejazd na nocleg.
2 dzień 30.08 – rano wyjazd do Fromborka – to niewielkie miasteczko obfituje w zabytki i atrakcje. W czasach księstwa warmińskiego miasto pełniło funkcję siedziby warmińskiej kapituły katedralnej, przez co określano je czasem mianem duchowego centrum Warmii. Na wzniesieniu powstała monumentalna katedra (największy kościół Warmii) oraz rezydencja biskupów. Wokół wzgórza rozwinęło się niewielkie miasteczko. Czas wolny. Następnie przejazd do Braniewa: Braniewo należy do tych niepozornych miejsc, które skrywają w sobie zaskakująco bogatą historię. Mimo że większość zabytkowej zabudowy miasta została starta z powierzchni ziemi w trakcie wojny, wciąż zachowały się pojedyncze obiekty (w stanie oryginalnym lub odbudowane) przypominające o dawnej świetności tego niegdyś majętnego grodu. Przejazd na nocleg
3 dzień 31.08 – rano po mszy św. przejazd do Buczyńca gdzie o godz 11.30 zaczniemy nasz spływ po kanale elbląskim Szlakiem zabytkowych pochylni: – rejs będzie trwał ok 3 godz. po czym udamy się w drogę powrotna do Leszna
Koszt wyjazdu przy grupie minimum 40 osób płacących – 950 pln/os, w tym:
- koszty rejsu i wstępu do obiektów we Fromborku + przewodnik
- zakwaterowanie w pok 2-3 osobowych w pensjonacie www. jarzebinowy.pl (2 śniadania w formie bufetu – 2 obiadokolacje (1 danie + 2 danie, woda)
- przejazd autokarem wg. programu, opłaty drogowe i parkingowe oraz utrzymanie kierowcy
- ubezpieczenie KL i KNW
- opieka pilota
Wpłaty należy dokonać do dnia 5.08.2025 r. przelewem na rachunek Fundacji Memento Mori: Bank PKO SA 43 1240 2164 1111 0000 3567 0267 z zaznaczeniem „pielgrzymka na Warmię”. Przy wpłatach za więcej niż jedna osoba należy podać imię, nazwisko i adres każdej z nich.
INFORMACJE I ZAPISY U PANI ZOSI NR TEL 691 758 811
PORTUGALIA: 24 luty – 03 marzec 2026
Dzień 1 – 24.02 – WARSZAWA – LIZBONA – OBIDOS -FATIMA
Przelot na trasie Warszawa – Lizbona. Przylot do Lizbony. Przejazd do średniowiecznego, malowniczego miasteczka Obidos – o ciekawej architekturze i długiej historii znanego ze słynnej wiśniówki ginja de Óbidos. Po zwiedzaniu udamy się na nocleg i obiadokolację w Fatimie. Następnie dla chętnych i nie strudzonych udział w Procesji Światła.
Dzień 2 – 25.02 FATIMA
Dzień w całości poświęcony będzie zwiedzaniu Fatimy, religijnego centrum Portugalii. W tym miejscu trójka wiejskich dzieci wypasających bydło na okolicznych łąkach, doznała w 1917 r. sześciu objawień. Ujrzały one ponad konarami dębu „Panią jaśniejszą od słońca”. W Bazylice uświetniającej te wydarzenia znajdują się groby Hiacynty i Franciszka, którzy zmarli w latach 1919 – 1920 podczas epidemii grypy. Następnie dla chętnych i nie strudzonych udział w Procesji Światła. Nocleg w Fatimie.
Dzień 3 – 26.02 FATIMA – COIMBRA – PORTO – BOM JESUS – BRAGA
Po śniadaniu udamy się do Coimbry gdzie zwiedzimy najstarszy uniwersytet w Portugali z roku 1290, zobaczymy również stara i nowa katedrę. Następnie udamy się do Porto – zobaczymy min. Katedrę, dzielnica Ribeira. Na nocleg udamy się do hotelu w ok. Braga – na krótką chwilę zatrzymamy się do Sanktuarium Bom Jesus, które stoi na szczycie monumentalnych barokowych schodów w Bradze. Przejazd na nocleg w ok Braga.
Dzień 4 – 27.02 – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA – BRAGA
Wcześnie śniadanie, wyjazd w Kierunku Santiago de Compostella. Santiago de Compostela jest miejscem wielu pielgrzymek, ze względu na miejsce pochówku św. Jakuba. Według tradycji zwłoki Świętego Apostoła zostały przeniesione z Jerozolimy do Hiszpanii. Jego ciało zostało włożone przez uczniów do łodzi pozbawionej sternika, która prowadzona przez anioły dotarła do iberyjskiej Galicji. Przebywając w tym mieście zobaczymy Katedrę św. Jakuba, w której krypcie znajdują się zwłoki świętego, Klasztor św. Franciszka oraz Uniwersytet o pięćsetletniej tradycji. Po południu powrót do hotelu położonego w ok. Braga
Dzień 5 – 28.02 – BRAGA – NAZARE – FATIMA
Rano po śniadaniu i Mszy Świętej przejedziemy do Nazare. Jest to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazare. Świątynia ta słynie z cudownej figurki N.M.P. oraz wielu cudów. Nazare sławne jest również jako kurort chlubiący się z powodu szerokiej, piaszczystej plaży. Wieczorem wrócimy do hotelu w Fatimie, obiadokolacja, nocleg. Wieczorem po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami.
Dzień 6 – 01.03 – FATIMA – ALJUSTREL – ALCOBAÇA – BATALHA – FATIMA
Rano po śniadaniu udamy się do Aljustrel – zwiedzanie domów pastuszków: Łucji, Franciszka i Hiacynty, Droga Krzyżowa. A następnie przejedziemy do Batalha, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV – XVI wiek). Następnie udamy się do Alcobaça, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria wpisany na listę UNESCO. Następnie powrócimy do Fatimy, obiadokolacja, nocleg. Wieczorem po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami.
Dzień 7 – 02.03 – FATIMA – LIZBONA – CABO DA ROCA
Rano po wczesnym śniadaniu udamy się do Lizbony gdzie nawiedzimy kościół św. Antoniego Padewskiego, Katedrę Se, następnie udamy się na zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów uchodzącego za najznakomitszą budowlę Lizbony. Następnie zobaczymy Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców wzniesiony w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, Zamek Św. Jerzego oraz położoną poniżej najstarszą dzielnicę zwaną Alfama., Praca Rossio, Praca Comercio, Czas wolny. W tym dniu udamy się także na Cabo da Roca – przylądek, który jest najdalej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Jest to skalisty cypel z latarnią morską, wznoszący się na wysokość 140 m ponad falujący Atlantyk, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Nocleg w okolicy Lizbony.
Dzień 8 – 03.03 – LIZBONA – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko w Porto i powrót do kraju.
Uwaga: Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie uzależniona jest ona od sytuacji zaistniałej w danym miejscu.
Koszt wyjazdu zostanie podany w późniejszym terminie (ilość miejsc ograniczona)
Cena zawiera:
- Przelot na trasie Warszawa – Lisbona – Warszawa
- Wylot z Warszawy Okęcie – 24.02 – godz. 09:50 – 13:15, Non-stop
- Wylot z Lisbony – 03.03 – godz. 14:15 – 19:20, Non-stop
- Opłata za taksy paliwowe na lotnisku
- Opłata za bagaż nadawany 23 kg
- Opłata za bagaż podręczny który bierzemy do samolotu na pokład – max 8 kg
- Hotele 3***
- Wyżywienie śniadania + trzydaniowe obiadokolacje
- Opieka pilota + jego wynagrodzenie i zakwaterowanie
- Autokar wg programu
- Opłaty parkingowe
- Zakwaterowanie + wyżywienie kierowcy poza Fatimą